Menu Close

Астигматизм

Астигматизм – це дефект кривизни рогівки або кришталика вашого ока. Образно можна уявити, що звичайне око має форму баскетбольного м’яча. Око з астигматизмом більше схоже на м’яч для американського футболу або регбі.

Два типи астигматизму

У нормі рогівка та кришталик гладкі й однаково вигнуті в усіх напрямках. Це допомагає чітко сфокусувати світлові промені на сітківці всередині ока. Якщо ваша рогівка або кришталик не гладкі й не вигнуті рівномірно, світлові промені не переломлюються належним чином. Лікарі називають це аномалією рефракції.

У людей може бути астигматизм поряд з іншими аномаліями рефракції, такими як:

  • короткозорість, тоді такий стан називається міопічним астигматизмом
  • далекозорість, таке поєднання називається гіперметропічним астигматизмом.

Якщо дорослі пацієнти зі значним астигматизмом можуть зрозуміти, що з їхнім зором щось не так, то діти з симптомами астигматизму можуть навіть не знати, що в них є ця аномалія рефракції. Вони навряд чи скаржитимуться на нечіткий або спотворений зір.

У звичийному оці рогівка і кришталик фокусують промені світла на сітківці.
За наявності астигматизму зображення фокусуються перед сітківкою і за її межами. І близькі, і далекі об’єкти здаються розмитими. Некорегований астигматизм може вплинути на успішність дитини в школі та на заняттях спортом. Дуже важливо, щоб діти регулярно проходили обстеження зору, щоб якомога раніше виявити астигматизм та інші проблеми із зором.

Що викликає астигматизм?

Астигматизм викликаний неправильною кривизною рогівки або кришталика ока. Якщо ваша рогівка або кришталик вигнуті нерівномірно, світлові промені не заломлюються належним чином. При астигматизмі у вас нечіткий або спотворений зір на близькій і далекій відстані.

Астигматизм дуже поширений. Лікарі не знають, чому форма рогівки або кришталика у різних людей різниться. Імовірність розвитку астигматизму передається у спадок. Астигматизм також може розвинутися після очної хвороби, травми ока або операції. Це міф, що астигматизм може розвинутися або погіршитися від читання при слабкому освітленні або сидіння дуже близько до телевізора.

Симптоми астигматизму

Симптоми астигматизму можуть включати:

  • нечіткий зір або області спотвореного зору
  • напруження очей під час читання і розглядання предметів
  • головний біль незрозумілого походження
  • необхідність примружуватися, щоб розгледіти предмети
  • дискомфорт в очах.

Якщо у вас є ці симптоми – можливо, у вас астигматизм. Щоб бути впевненим, вам слід відвідати офтальмолога, де діагностика зору дасть змогу зрозуміти, що саме спричиняє симптоми, які вас турбують.

Діагностика астигматизму

Ваш офтальмолог перевірить наявність астигматизму в рамках комплексного офтальмологічного обстеження – зокрема, він перевірить вашу гостроту зору, прочитавши букви або цифри на спеціальній таблиці: це визначить чіткість вашого зору на певних відстанях.

Авторефрактокератометр визначить, які лінзи для корекції астигматизму вам потрібні. Авторефрактокератометр спрямовує світло в око і вимірює, як воно змінюється під час відбиття від задньої частини ока. За допомогою фороптера або пробної оправи підбирається оптимальна корекція.
Апарати для вимірювання астигматизму за рецептом. Кератометр вимірює вигин вашої рогівки. У складних випадках лікар може відправити вас на проведення топографії рогівки – це дає більше інформації про форму поверхні рогівки. Ці тести допоможуть офтальмологу точно діагностувати і виміряти астигматизм.

Лікування астигматизму

Зазвичай астигматизм легкого або середнього ступеня можна виправити за допомогою окулярів або контактних лінз. Окуляри або контактні лінзи коригують астигматизм, компенсуючи кривизну рогівки і кришталика.

М’які лінзи для лікування астигматизму, що називають теж торичними контактними лінзами, можуть виправити астигматизм. Ці лінзи можуть підійти деяким людям. Якщо у вас сильний астигматизм більше 3 діоптрій, то вам краще підійдуть жорсткі контактні лінзи або окуляри, ваш офтальмолог обговорить з вами варіанти.

Лазерна корекція зору (зокрема, методика CustomQ чи StreamLight), може бути варіантом для деяких людей з астигматизмом. Ваш офтальмолог може обговорити з вами варіанти рефракційної хірургії.